Son Dakika
19 Mayıs 2018 Cumartesi

Zofia Rizi Anı Evi

02 Ağustos 2015 Pazar, 15:05 | Okunma Sayısı : 1.896

Zofia Rizi Anı evi, İstanbul Beykoz’da yer alan Polonezköy’de yer almaktadır. Zofia Rizi Anı Evi, Polonezköydeki en eski evlerden biridir.

Halka açık, neredeyse bir müze niteliği taşıyan, Zofia Rizi Anı Evi, hem Polonezköy hem de Rizi ailesiyle ilgili fotoğraf ve dökümanlar içermektektedir. Rizi evi, eski Polonya köy evi mimarisini sergilemektedir. Bu ev 1881 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1883’te yapımı bitirilmiştir.

Ayrıca ev, Türk – Polonya ilişkisini de temsil eden önemli bir yapıdır. Polonya hükümetinin temsilcileri İstanbul’a geldiklerinde Zofia Rizi Anı Evi’ni ziyaret etmeden gitmezler.

Zofia Rizi Anı Evi’ne nasıl gidilir?

Aracınız ile: Tem yolunun ‘ Ümraniye – Sarıgazi ‘ çıkışını kullanın. Eski Şile istikametine yönelin. Alemdağ’ına vardığınız zaman Cumhuriyet Köyü’ne doğru gidin. Cumhuriyet Köyü’nden sola döndüğünüz zaman Polenezköy’e ulaşabilirsiniz.
İETT ile:  Kadıköy’den Beykoz’a giden herhangi bir otobüse binip Beykoz’da inmelisiniz. Daha sonra Poyrazköy araçlarına binebilir ya da taksi ile ulaşabilirsiniz.

safranbolu-evleri_63538 SZyuR48x zafia-ryzy-ani-evi-polonezkoy-560x306 zofiarizi zosia-rizi-ani-evi-polonezkoy-2 5 DSC_0065 hb_b_14154039_l-b polonezkoy polonezköy

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:
Content Protection by DMCA.com