Son Dakika
18 Mayıs 2018 Cuma

Sezen Aksu Hakkında Bilinmeyen Birkaç Detay

Sezen Aksu, Türk müziğinin en önemli isimlerinden bir tanesidir. Ünlü sanatçı hakkında bilinmeyen birçok detay vardır.

13 Haziran 2017 Salı, 16:28 | Okunma Sayısı : 105

Türkiye’nin en önemli sanatçılarından bir tanesi şüphesiz ki Sezen Aksu’dur. Aksu, yıllardır devam ettirdiği müzik anlayışı, anlamlı şarkıları, kendine özgü sesi ile milyonlarca insanın en sevdiği sanatçılar arasında yer almıştır. 80’li yıllardan itibaren popülerliği giderek artan ünlü sanatçı, kendine özgü tarzı ile kitlelerin sevilen femoneni haline gelmiştir. Sezen Aksu şarkı sözleri, gençlerin duygularını yansıtmalarına yardımcı olurken, birbirinden güzel şarkılar dilden dile yayılmıştır. Yıllardır devam eden Sezen Aksu sevgisi, birkaç nesil büyütmüş ve bu büyük sanatçı hakkında farklı iddialar da ortaya atılmıştır. Memleketi, yaşı, şarkıları veya yaşadıkları konusunda birçok bilgi dilden dile dolaşırken, Sezen Aksu’nun bilinmeyen bazı özellikleri de mevcuttur.

13 Temmuz 1954 yılında Denizli Sarayköy’de dünyaya gelen ve gerçek adı Fatma Sezen Yıldırım olan ünlü sanatçı, 1974 yılında Ali Engin Aksu ile dünya evine girdi. Ünlü sanatçı, 1975 yılında ilk 45’liğini yayınladı. Bu plak kendisine sorulması ve Sezen Seley adıyla çıkarıldı. Ancak bu isim karışıklığı Sezen Aksu’nun işine yaradı. İstenildiği gibi satmayan bu plakın ardından Sezen Aksu bir daha bu isimle ve bu plakla anılmadı. Bu nedenle Sezen Aksu şarkı sözleri alanında yapılan aramalarda bu şarkılara rastlamak mümkün olmadı.

Yalnızca müzik alanında değil aynı zamanda oyunculuk alanında da kendisini kanıtlayan Sezen Aksu, 1982 yılında Şan Müzikholü’nde Adile Naşit, Şener Şeni Ayşe Gruda ve Altan Erbulak ile beraber paylaştığı sahnede Aile Gazinosu’nda 7 farklı karakter canlandırdı ve bu şekilde de kendisini kanıtlamış oldu. Ayrıca 1986 yılında, o dönemin Türkiye’sini ve dünyasını tiye alan ve kapalı gişe oynayan “Bin Yıl Önce, Bin Yıl Sonra” müzikalinde başarılı bir performansa imza attı.

Sezen Aksu, 1993 yılında “Küçüğüm” ve “Masum Değiliz” gibi fenomenleşen şarkıların da içerisinde yer aldığı “Deli Kızın Türküsü” adlı albümün müzik direktörlüğünü Uzay Hepari yaptı. 1994 yılında bir trafik kazası geçiren Uzay Hepari, 26 yaşında hayatını kaybetti. Sezen Aksu bu zamansız ölümün acısı ile “Yas” adını verdiği şarkıyı yazdı ancak bu şarkıyı seslendiremeyeceğini söyledi ve Levent Yüksel’in ikinci albümüne koydu. Uzay Hepari’ye adanan bir diğer albüm ise Sertap Erener’in “La’l” adlı albümü oldu. Bu albüm tamamen bir Sezen Aksu prodüksiyonu oldu ve ciddi bir satış başarısı yakaladı.

Sezen Aksu Şarkı Sözleri 5star
 http://sarki-sozleri.web.tr
Türkiye’nin en önemli sanatçılarından biri olan Sezen Aksu, Türkiye’de şarkı sözleri arama motorları
üzerinde en çok aratılan sanatçıdır. Bu nedenle bu siteden aranan tüm sözlere ulaşmak mümkün olabilir.
Adres   Dikmen, 762. Sokak / ANKARA
 Telefon
  E-mail  info@sarki-sozleri.web.tr  Web Sitesi  http://sarki-sozleri.web.tr/sezen-aksu-sarki-sozleri/

1999 yılında hayranlarına bir sürpriz yapan Sezen Aksu, “Sarı Odalar” adlı single’ını çıkardı. O zamanlarda bir anda popüler olan bu parça, günümüzde dahi en çok dinlenen şarkılar arasında yer alır hale gelmiştir. Hatta internet Sezen Aksu şarkı sözleri arasında en çok aranılan terimler arasında ise “sarı odalar sözleri” yer alır. Bu şarkı Sezen Aksu’yu bambaşka bir noktaya taşıyan bir şarkı oldu ve Türk pop müziği de önemli bir sanatçı kazanmış oldu. Sezen Aksu, Sarı Odalar adlı şarkının video klibini üçüncü köprüyü protesto etmek için Arnavutköy’de çekti.

Sezen Aksu hakkında bilinmeyen birçok detay olmasına rağmen kesinlik kazanan bilgiler bunladır. Türk müziğinin en önemli sanatçılarından biri olan Aksu, yazdığı ve seslendirdiği birçok şarkı ile Türk müziğine katkı sağlamaya devam etmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:
Content Protection by DMCA.com