Son Dakika
18 Mayıs 2018 Cuma

Beykoz’da bir tarih: Yuşa Tepesi

Beykozlular olarak Yuşa Tepesi’ni biliriz de tarihini biliyor muyuz? Peygamber olduğu rivayet edilen Hz. Yuşa kimdir? Hz. Musa ile akrabalığı var mıdır? Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de kendisinden bahsedilmekte midir? İsrailoğulları’nca ismi ne şekilde telaffuz edilmektedir?

02 Şubat 2016 Salı, 11:38 | Okunma Sayısı : 1.256

Yuşa Tepesi Tarihi

Yuşa Tepesi Beykoz’da yeralan hem dini hem tarihi bir mekan olarak heryıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamakta.. Hz. Yuşa Peygamber’in mezarı olduğu rivayet edilen tepeye Yuşa Tepesi ismi verilmiş. Şaşırtıcı olan bu tepenin tarih boyunca hep kutsal bir mekan olarak bilinmesi.. Öyle ki; ilkçağlarda burada Zeus tapınağının bulunduğu ve Bizans döneminde bu tapınağın Hagios Michael adında bir kiliseye çevrilmiş olduğu söyleniyor.  1509 yılında olan büyük İstanbul depremi sırasında bu yapılar yıkılmış.

Osmanlı döneminde Sadrazam 28. Çelebizade Mehmet Sait Paşa tarafından 1755 tarihinde  bu tepeye bir mescit yaptırılmış ve  halk arasında Yuşa Peygamber’e ait olduğu düşünülen mezarın etrafına kagir bir duvar çektirilmiş ve türbenin bakımını yapmak için görevliler tayin ettirilmiş. Tarih boyunca ziyaretçileriyle bütünleşen ve hep insanların ilgi odağı olmayı sürdüren bu tepede, III. Selim (1789- 1807) döneminin bazı yıllarında, izdihamdan dolayı ‘fitneye mahal olmasın’ düşüncesiyle mevlid okunması bile yasaklanmış. Günümüzdeki halini ise 1863 yılında Sultan Abdülaziz döneminde aslına uygun olarak yenilenmesiyle almıştır. Zamanın Dahiliye Nezareti ( İçişleri Bakanlığı ) istatistik cetvelinde 1885-86 yıllarında Yuşa Aleyhisselam Dergahı olarak geçen bu alana Yuşa Tepesi adı verilmiş.

Yuşa Tepesi’ne , 1990’lardan sonra Beykoz Müftülüğü’nün öncülüğünde başlayan ve 2000’lerde de devam eden çalışmalarla, görevli lojmanları, kültür evi, kütüphane, yemekhane, şadırvan gibi sosyal ve kültürel amaçlı müştemilat inşa olunmuş, camii ve çevresi önemli ölçüde tadil edilerek ihya ve imar edilmiş.

Peki Hz. Yuşa kimdir?

Yuşa Tepesi’ndeki türbede gömülü olan zatın Hz. Yuşa ( m.ö. 1082-972 ) olduğuna inanılmakta olup bir rivayete göre, Yuşa Peygamber Hz. Musa ile Mecmeul- Bahreyn ( Boğaziçi )’e gelmiş ve burada vefat ederek bu tepeye gömülmüş. Çeşitli tefsirlerde Hz. Musa’nın vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği ve Hristiyanlar ile Yahudilerce adına Yeşu denildiği söylenir.

Yûşâ (A.S.), Hz.Yusuf’un neslinden olup, Hz Musa ile aynı zamanda yaşamıştır. Hz Musa’nın genç Yûşâ ile “iki denizin birleştiği yere kadar” yaptıkları tarihi ve gizemli yolculukları ve burada Hızır (A.S.) ile buluşmaları, Kurân-ı Kerîm’de Kehf Suresi’nin 60-65. ayetlerinde anlatılır.

Yuşa Tepesi’ne Nasıl gidilir?

Anadolu Kavağı’nda bulunan Yuşa Tepesi’ne ulaşım için en pratik ve hızlı yol; Üsküdar’dan kalkan 15A nu.lı Anadolu Kavağı otobüslerine binmek ve Doğu Kapısı Durağında indikten sonra Yuşa Tepesi‘ne yürümektir.

Anadolu Kavağına ulaşım için ayrıca; Eminönü’nden günde 3 defa kalkan şehir hatları vapurları ile Sarıyer’den her saat başı hareket eden tekneler kullanılabilir.

Üsküdar’a ulaşım için ise; Eminönü, Kabataş veya Beşiktaş’tan Üsküdar’a vapurla (www.sehirhatlari.com.tr) geçilebilir. Üsküdar ile Anadolu Kavağı arası yaklaşık 30 kilometredir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:
Content Protection by DMCA.com