Son Dakika
19 Mayıs 2018 Cumartesi

Beykoz’a yalıdan bakmak..

Beykoz , İstanbul’un yaşanası semtlerinin başında geliyor.Tarihi, kaybolmamış yeşili, sakin ve doğayla içiçe havası ve tabii yalıları..

02 Şubat 2016 Salı, 17:08 | Okunma Sayısı : 1.684

Beykoz, yalısıyla güzel

 

Boğaz’ın iki yanına inci gibi dizilen yalılardan Beykoz’da bulunanları tanıyalım istedik. İşte Beykoz sahilindeki yalılardan belli başlıcaları;

 • Tahir Paşa Yalısı: Paşabahçe’de yer alan 7 bin 634 metrekarelik yalı arsası, 47.5 metre rıhtım boyuyla Boğaz’ın en uzun rıhtımlı yalıları arasında yer alıyor. Andonaki Yalıları ile Tevfik Paşa Yalısı arasında kalan yalı, 1.800 metrekarelik taban oturumuyla da en büyük yalı olma özelliğine sahip. Arsada biri 2 katlı diğerleri tek katlı 4 adet yapı ve 100’ün üzerinde ağaç bulunuyor. Bahçede sonradan yapılmış bir de tenis kortu var.

tahirpaşa

 

 • AmcazadeHüseyin Paşa Yalısı: Kanlıca ile Anadoluhisarı arasındaki Körfez caddesinde Boğaziçi’nin günümüze ulaşmış en eski yalısıdır. Amcazade Hüseyin Paşa için bir sayfiye yalısı olarak inşa edilmiştir. Karlofça Antlaşması’nın bu yalıda imzalandığı bilinir. Yalı, harem ve selamlık birimlerinden oluşuyordu; ancak, yalnızca selamlık dairesinin divanhanesi olarak bilinen yapı günümüze ulaşmış.

amcazade

 

 • Bahriyeli Sedat Bey Yalısı: Anadoluhisarı Körfez caddesi bulunan bu yalı, Bahriyeli Sedat Bey’in dedesi Mustafa Reşit Paşa tarafından 1840 tarihlerinde yapılmış. Bahçesindeki manolyalardan ötürü Manolya Yalısı olarak da bilinen yalı barok üslupta, iki katlı harem ve selamlık olmak üzere iki bölüm halinde yapılmış.

Bahriyeli_Sedat_Bey_Yalisi_Isiklioglu_Yalisi

 

 • Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı: Anadoluhisarı ile Kanlıca arasında yer alan yalı, 1850 tarihlerinde harem ve selamlık olarak yapılmış ancak, günümüze yalnızca harem kısmı gelebilmiş. Selamlık kısmı Hekimbaşı’nın ölümünden sonra hissedarları tarafından satılmış ve yerine modern bir yalı yapılmış . Yalının hareminde ise; Salih Efendi’nin torunu Mehlika Gürpınar yaşıyor.

hekimbaşı

 

 • Komodor Remzi Yalısı:  Anadoluhisarı sahilinde kalenin yanında 1917 yılında Komodor Remzi Bey tarafından inşa ettirilmiş olan yalı  4 katlı olarak yapılmış.

Komodor_Remzi_Bey_Yalisi_Mumtaz_Bey_Yalisi_Erdal_Inonu_Yalisi;

 

 • Manastırlı İsmail Yalısı:   Manastırlı İsmail Hakkı efendi tarafından Anadoluhisarı’nda inşa ettirilmiş.

manastırlı

 

 • Riyaziyeci İzzetbey Yalısı: Anadoluhisarı kalesinin yanında olan yalı 1890 tarihlerinde Riyaziyeci İzzet Bey tarafından yaptırılmış.

riyaziyeci

 

 • Rıza Bey Yalısı:  Anadoluhisarı Körfez caddesinde Sultan II. Abdülhamit zamanında Rıza bey tarafından inşa ettirilen yalı Prof. Osman Yemni tarafından satın alınmış ve sonra da Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof Üstün Ergüder’e satılmış.

rızabey

 

 • Zarif Mustafa Paşa Yalısı : Anadolu Hisarı Körfez caddesi Kanlıca ve Anadoluhisarı arasındaki yalı;  Berberbaşı Mustafa Ağazade tarafından 1820 tarihlerinde inşa ettirilmiş .Zarif Mustafa Paşa bu yalıyı 1848 yılında Sultan II. Mahmut’un kahveci başı Kani Mustafa Beyden satın alarak yalının dördüncü sahibi olmuş.

zarif

 

 • Ahmet Mithat Efendi Yalısı: Fevzi Paşa Caddesinde bulunan yalı 1887 yılında Ahmet Mithat Efendi tarafından inşa ettirilmiş ancak  bakımsızlıktan ömrünü bitirdiği için 1991 yılında yeniden inşa edilmiş.

ahmetmithat

 

 • Hamlacıbaşı Yalısı: Paşabahçe yolu üzerinde 1880 yılından sonra inşa edilmiş yalılardan biri olarak yalıyı yaptıran semtin kürekçibaşısıdır.

hamlacıbaşı

 

 • Ahmet Rasim Paşa Yalısı:  Çubuklu Piri Reis caddesindeki sahilde birinci yalı olup 1890 tarihlerinde Ahmet Rasim Paşa tarafından inşa ettirilmiş.

ahmetrasim

 

 • Halil Ethem Bey Yalısı: Çubuklu Caddesi üzerinde bulunan yalı 1850 tarihlerinde Sultan II. Abdülhamit dönemi Sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa tarafından inşa ettirilmiş.

halilethem

 

 • YediSekiz Hasan Paşa Yalısı: Çubuklu Piri Reis caddesinde 1870 tarihlerinde Asaf Paşa tarafından inşa ettirilen yalı aşı boyası renginde olduğu için Osmanlının Gülü adı ile tanınır. Bina Asaf Paşa tarafından yaptırılmasına karşın Yedi Sekiz Hasan Paşa ismiyle meşhurdur. Okuma yazma bilmediği anlatılan Paşa Sultan Abdülaziz döneminde İstanbul’da bir karakolun komutanıymış.

78

 

 • Dr. Ali Mazhar Yalısı:  Kanlıca Körfez caddesinde 1864 inşa ettirilen yalı  1863 yılında açılmış olan Hirfet Sanat ve Ticaret sergisi bittikten sonra buradan artan malzeme ile yapılmış.

12_Nisan_2013_Doktor_Ali_Mazhar_Yalisi

 

 • Esvapçı Ahmet Bey Yalısı: Kanlıca Körfez Caddesi 21 numarada 1850 tarihlerinde Selami Efendi tarafından inşa ettirilen yalı  Şerif Abdülmuttalip Efendi tarafından satın alınmıştır.

esvapçı

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:
Content Protection by DMCA.com