Son Dakika
18 Mayıs 2018 Cuma

Beykoz Tarihi

İstanbul kadar eski bir tarihe sahip olan Beykoz, şu an da olduğu gibi tarihte de önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

02 Ağustos 2015 Pazar, 16:09 | Okunma Sayısı : 2.110

Oldukça uzun bir geçmişe sırtını dayayan Beykoz’un ilk yerleşimcileri, tarihte Traklar olarak bilinen yerleşimcilerdir.

Tarih boyunca, Roma imparatorluğu, Persler, Büyük İskender, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu birçok büyük imparatorluğun yönettiği bu topraklar, tarihin her döneminde jeopolitik konumundan dolayı her imparatorluk için elde tutulması en önemli yerlerden biri olmuştur.

Trakya bölgesine adını veren Trakların bazı kabileleri ise, Beykoz ve çevresini yurt edinmişlerdir. Savaşçı bir kabile olan Traklara ait resmi olarak bulunan çok önemli eserler yoktur. Bulunduğu çağ ve yaşayıp alışkanlıkları sebebiyle kalıcı eserler bırakmayan Trakların, İskender İmparatorluğunun büyümeye başlamasının ardından tarihten silindikleri bilinmektedir.

Traklar, bu bölgeye geldiklerinde başta olan Kralları Amikos, Beykoz’un bilinen en eski adına isim babalığı yapmıştır. Evet, Beykoz’un bilinen en eski adı; Amikos’tur ve bu da Trak Kralı Amikos’tan kalmıştır.

Persler ve Büyük İskenderin yönettiği Makedon krallıklarının hakimiyetine giren Beykoz, birçok imparatorluğun eline geçmiş ve 1402 yılında ise Yıldırım Beyazıd tarafından Osmanlı İmpartorluğuna katılmış ve Beykoz adını almıştır.

Doğal güzellikleri sebebiyle Osmanlı Döneminde Paşa ve devletin üst kesimlerince ikamet etmek amacıyla tercih edilen Beykoz, bu özelliğinden dolayı çok sayıda yalı, köşk ve tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:
Content Protection by DMCA.com