Son Dakika
18 Mayıs 2018 Cuma

Anadolu Kavağı Piknik Alanı

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 12:16 | Okunma Sayısı : 4.179

Anadolu Kavağı, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı küçük bir sahil ve balıkçı kasabasıdır. Bir gününüzü şehrin gürültü ve karmaşasından uzak kalarak geçirmek isterseniz, çok da uzakta olmayan Anadolu Kavağı’nı tercih edebilirsiniz.
Özellikle hafta sonlarında çok turist çeken Anadolu Kavağı, sahilinde bulunan balıkçı tekneleri, yemyeşil tepeleri ve boğaz manzaralı evleri ile huzurlu, sakin bir görüntü veriyor.

Anadolu Kavağı Gezilecek Yerler

Buraya gelen turistlerin amacı; temiz deniz havası almak ve balık yemek. Daha sonra küçük meydanında dolaşıp, eşsiz boğaz manzarasını izleyerek bir çay da içebilirsiniz.

Anadolu Kavağı Yoros Kalesi

Sahilden yukarıya doğru çıktığınızda ise çok geniş bir panoramaya sahip olan Yoros Kalesi’ni görebilirsiniz.
Yoros Kalesi, 800 yıllık antik bir kale ve çok önemli bir tarihi eserdir. Roma, Bizans ve Osmanlı’nın Karadeniz’e açılan kapısı olan kalede ve etrafında arkeolojik çalışmalar yapılıyor. Yoros Kalesi İstanbul’un Kültürel Miraslarından biridir.

Anadolu Kavağında Ne Yenir ?

Anadolu Kavağı, balıkçı ve sahil kasabası olduğundan buradaki restaurantlar özellikle balık yemekleri konusunda gelişmiştir. Sabah erken saatlerde tutulan balıklar, taze taze buralardaki restaurantlara getiriliyor ve pişiriliyor.
Ayrıca burada midye de çok meşhur ve isterseniz restaurantlarda , isterseniz de ayaküstü ekmek arası midye yiyerek gezebilirsiniz.
Boğaz manzarası eşliğinde yemeğinizi yedikten sonra buranın meşhur waffle ve dondurmalarının tadına bakmalısınız. Sabah erken saatlerde buraya gelerek bir gününüzü ayıracak olursanız önce bir kahvaltı, sonrasında biraz çevreyi gezerek, daha sonra balık yiyerek gününüzü keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Anadolu Kavağı Ulaşım

Anadolu Kavağı’na belediye otobüsü veya şehir hatları vapurları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Üsküdar-Anadolu Kavağı İETT Belediye Otobüsü ile Ulaşım:
Üsküdar’dan kalkan 15 KÇ Çavuşbaşı – Üsküdar ve 15 ŞN Şenevler – Üsküdar hatlarına binerek, Kavacık Dörtyol durağında inerek 15A Kavacık- Anadolu Kavağı otobüsüne binerek Anadolu Kavağı’na ulaşabilirsiniz.

Eminönü ve Sarıyer’den Deniz Yoluyla Ulaşım:
Eminönü’den kalkan vapurlarla buraya gelinebilir.
Ayrıca yaz aylarında Mehtap Gezisi olarak düzenlenen Bostancı – Anadolu Kavağı vapur seferleri ile gelinebilir.
Sarıyer – Anadolu Kavağı arasında da vapur seferleri bulunuyor.

anadolu-kavagi-

anadolu-kavagi-0

 

anadolu-kavagi-gorulecek-yerler-0

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:
Content Protection by DMCA.com