Son Dakika
18 Mayıs 2018 Cuma

15BK’da Görebileceğiniz 10 Yolcu Tipi

Beykoz’un en bilinen otobüslerinden 15BK’da zaman zaman farklı garipliklerdeki yolcular ile karşılaşmak mümkün oluyor.

31 Ağustos 2016 Çarşamba, 11:40 | Okunma Sayısı : 473

Beykozluların çok iyi bildiği 15BK, zaman zaman komik ancak can sıkan durumlara da sahne olabiliyor. Özellikle gün içerisinde binlerce insanın seyahat ettiği ve daima kalabalık olan bu otobüsteki bazı yolcular, insana “katil olmanın püf noktaları” adlı bir kitap yazdıracak cinsten hareket ediyor. Gelelim bu yolcu tiplerine:

 

  • Sırt Çantasına Yandığım

Sırt çantalı telaşlı kardeşler görürsünüz bazen otobüste. O çantanın insanlara ne derece çarptığını fark etmez veya etmek istemezler. Bir güç tarafından arkaya doğru itiliyormuşcasına, daima ilerlemek isterler ve çantaları ile insanlara rahatsızlık verdiklerini kesinlikle kabul etmezler. Eğer iki koltuk arasında ayakta bekliyorsa, çantayı yana almak yerine arkasındaki kişinin bacağına felç indirmeyi tercih ederler. Çantasında birşey aramaya başladıysa yandınız! Muhakkak birşeyler düşürür, kulaklığını çıkarır, geri takar, sağa sola hareketler yapar. Heeey makarina!

  • O Kız Sana Bakmaz Kardeş 

Otobüse zaman zaman dünya güzeli kızlar biner. 15BK bu sağı solu belli olmaz. Hele de her sabah aynı otobüse denk gelenler arasında artık aşina selamlaşmalar olmaya başlar. Ancak bazı arkadaşlar, beğendikleri kıza bakabilmek için otobüsteki diğer insanları adeta umursamadan hareket ederler. Göz teması kurmak bu kadar zor olmamalı. Üstelik o kızın bu kadar kısa olması senin suçun değil! Özellikle arkaya ilerlememek için direnen tipler görürseniz, bilin ki kesişme aşamasındadır. Bırakın gençler sevsin birbirini!

  • Direk Sevdası

Kabalık olmaması gibi bir ihtimali olmayan 15BK’lardaki bazı yolcular, bir yere yaslanma ihtiyacı hissederler. Ancak TUTUNMAK amacıyla yapılmış direklere yaslanmaları ve adeta bütün vücutlarıyla direği sarmaları, diğer insanların fizik kurallarına aykırı olan bölgelere tutunmaya çalışmalarına yol açar. Öyle ki önünüzdeki direğe tutunamayıp, boyunuzun yetmediği tutacaklarda sallanmak zorunda kalırsın. Bu insanlar genelde rezil olmadığı sürece pozisyonlarını bozmazlar. Benim önerim “tutunabilir miyim” diyerek nazik bir laf sokmak ancak siz “bırak şu direği de tutunalım!” da diyebilirsiniz. Tercih sizin.

  • WhatsApp Konuşmalarına Dikkat

Birbirinden ilginç insanların biraraya geldiği bu otobüste, WhatsApp konuşmalarınıza dikkat etmenizi öneririm. Bizi sizi izliyor olabilir. Öyle bir niyeti olmasa bile otobüsteki bunaltıcı havadan dolayı kafasını dağıtmak amacıyla göz gezdiriyordur. Bu nedenle konuşmalarınıza dikkat edin, ola ki küfürlü konuşur, özel bir durumu paylaşırsanız, artık aranızda bir sır olan yabancı bir dost edindiniz demektir. Özellikle uzun boyluların bu konudaki avantajları takdir toplamaktadır. İnsanların telefon ekranlarını çok rahat görebilirler ve bir süre yazılanları okuduktan sonra etrafa “acaba biri bana  bakıyor mu” diye de göz gezdirirler.

  • Kavga Çıkmadığı Gün Yok 

15BK’nın en bilinen sorunlarından bir tanesi de bu otobüse binen ağabey veya ablaların mutlaka kavga çıkarma potansiyelinin olması. Bunlar arasında “otobüs  neden gelmedi”, “bir saattir otobüs bekliyorum”, “başka yoldan mı dolanıyorsunuz”, “sizi şikayet edeceğim”, gibi birçok neden yer alabilir. En popüleri “bir saattir bekliyorum”dur, çünkü 15BK, beklediğinizde gelmeyip, beklemediğinizde art arda geçen hissiyatı kuvvetli bir otobüstür. Özellikle kırmızı ojeli orta yaşın üstündeki sinirli ablaların çıkaracakları kavgalar, genelde şoförün “haspinallah” diyerek sükunetini korumasıyla uzamasa da, eğer şoför de karşılık verirse, en iyisi inip yürüyerek devam etmektir!

  • James Bond Musun Mübarek? 

Bu otobüste genellikle işe gittiği her halinden belli olan James Bond tipli ağabeyler görülür. Siyah gözlükleri ve jilet gibi görüntüsü ile insanda “acaba önemli bir durum mu var” şüphesi oluşturur. Bu ağabeyler, insanların yüzlerine ve yere bakmazlar. Camdan dışarı doğru tek bir hizaya bakar ve karizmatikliklerini bozmak istemezler. Ellerini cebine sokanların yanında bond çantası taşıyanlar da vardır. Beğendikleri bir kadın gördüklerinde ayaklarıyla kenara kayarak ona yer açarlar ancak kesinlikle yüzüne bakmazlar. Gizli bir teşkilat falan mı acaba bunlar?

  • Daralan Ablalarımıza İyi Bakın! 

Özellikle sıcak havalarda veya otobüsteki kalabalıktan dolayı sıcaklaşan havalarda, bazı ablalarımız aşırı terleyerek İstanbul’daki su sıkıntısına kendi çaplarında çözüm bulmaya çalışırlar. Adeta “bunalma”nın canlı gösterimini yapan bu ablalara, genç bir delikanlı tarafından yer verilmesi, sorunu ortadan kaldıracaktır. Ancak ayakta ve rahatsızsa, oflayarak, terini silerek, derin derin nefes alarak çevresindeki insanları da tribe sokarlar. Kısa süre içinde otobüste herkesin bunaldığını fark edersiniz. Ve Allah tarafından gönderilmişçesine ulvi bir sesle bir ağabeyimiz “kaptan klimaları açsana” diyene kadar bu bunalma hali devam eder.

  • İneceği Durakta İnemeyenler

15BK’larda zaman zaman ineceği durakta inemeyerek söylenmeye başlayan ve bir sonraki durakta inene kadar otobüsteki herkese gerilim filmi yaşatan tiplerle de karşılaşmak mümkündür. Şoför büyük ihtimalle, düğmeye basıldığını fark etmemiş ve kapıyı açmadan yola devam etmiştir. Bunun üzerine o durakta inemeyen şahıs, “ben inecektim heeey” diye başlayarak bir dizi söylenme sözcükleri sarf eder. Kimilerinde şoföre sövme gibi durumlar görülürken, durakta inemeyen kadınlar ise işi çirkeflik boyutuna getirirler. Ancak bu insanlara hak vermek gerek tabii ki.

  • Beyaz Masa Müdavimleri 

Bu otobüsteki sorunlar bir türlü bitmez. Kimi zaman geç gelir, kimi zaman hiç gelmez, kimi zaman gelir ama kimse binemez. Bu nedenle 15BK’yı beyaz masaya sürekli olarak şikayet eden bir tayfa vardır. Beyaz Masa’daki aklı selim çalışanlardan doğru düzgün bir bilgi alamadığı için telefonun ucunda delirirler. Bazıları durumu şoföre duyurarak “şikayet ediyorum” korkusu salmak isterler ancak şoförün pek umurunda olmaz. Bu arkadaşlar belirli aralıklarla Beyaz Masa’yı arayarak otobüsteki diğer insanları da bu yönde teşvik ederler. “Siz de arayın efendim, başka türlü düzelmeyecek bu otobüs seferleri” derler. Diğerleri de yalnızca “haklısın” anlamında kafasını sallar.

  • Uyumaya mı Geldik Buraya? 

Son olarak en çok can sıkan yolculardan bir tanesi, özellikle sabah saatlerinde etraftakileri umursamadan uyuyan kimselerdir. Bu arkadaşların başları, uykunun verdiği gevşeme nedeniyle sağa sola savrulurken, siz de onlarla temas kurmamak için üstün bir çaba sarf etmek zorunda kalırsınız. Başını geriye atarak uyuyanlarda genellikle açık bir ağız görebilirsiniz. Güzel bir görüntü değil kesinlikle. Kimisi de oturduğu yerden ayakta duranlara doğru yıkılarak, uykunun suyunu çıkarırlar. Birileri onları dürtmeden de kendilerine çeki düzen vermezler. O yüzden dürtün gitsin!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler:
Content Protection by DMCA.com